Section XI  Division Championships - 10/29/2005                  
                             Sunken Meadow State Park                             
                               Last Completed Event                               
 
Boys 5k Run CC Team Qualifi
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Patrick Scribner          10 Patchogue/Medford       5:50.1   18:07.50    1   
  2 Kevin Rousell             12 East Hampton            5:50.2   18:07.90    2   
  3 Steve Fredrick            12 Patchogue/Medford       5:53.4   18:17.90    3   
  4 Thomas Grosskurth         11 Hhh  East               5:56.5   18:27.40    4   
  5 Alan Zollo                12 Patchogue/Medford       5:57.3   18:29.80    5   
  6 Ian Schwartz              10 Hhh  East               5:58.1   18:32.40    6   
  7 Matt Giovine              10 William Floyd           6:00.9   18:41.00    7   
  8 Greg Brunner              11 Huntington              6:01.7   18:43.50    8   
  9 Travis Visco              12 Patchogue/Medford       6:03.9   18:50.50    9   
 10 Connor Marengo            11 Riverhead               6:05.6   18:55.80   10   
 11 Brian Beltrani            12 Sachem North            6:05.9   18:56.70   11   
 12 Tom Boeje                 11 Eastport/SouthMano      6:06.0   18:57.10   12   
 13 Ryan Nash                 11 Patchogue/Medford       6:06.5   18:58.50   13   
 14 Kevin Scribner            12 Patchogue/Medford       6:07.0   19:00.00   14   
 15 Rob Crothers              12 Patchogue/Medford       6:08.0   19:03.27   15   
 16 Sean Daly                 10 Lindenhurst             6:09.1   19:06.50   16   
 17 John Damato               10 Hhh  East               6:09.5   19:07.80   17   
 18 Christopher Morfesi       12 West Babylon            6:10.6   19:11.40   18   
 19 Vinny Marcial             10 William Floyd           6:11.8   19:15.10   19   
 20 Justin Donovan            11 Sachem North            6:12.9   19:18.40   20   
 21 Chris Chung               10 Sachem North            6:14.6   19:23.70   21   
 22 Andrew Vigliotta          12 William Floyd           6:15.3   19:25.90   22   
 23 Pavan Reddy               11 Hhh  East               6:15.6   19:26.70   23   
 24 Luke Reimer               10 Stony Brook             6:15.7   19:27.00   24   
 25 Tom Bishop                11 William Floyd           6:16.7   19:30.10   25   
 26 Tanenyane Letimela        12 Stony Brook             6:17.4   19:32.40   26   
 27 Timothy Hild              11 Babylon                 6:18.0   19:34.20   27   
 28 Thomas Gargiulo           12 Babylon                 6:19.4   19:38.60   28   
 29 Chuck Jecklin             11 Sachem North            6:19.5   19:39.00   29   
 30 Robert Barry              12 William Floyd           6:20.5   19:42.00   30   
 31 James Fuchs               10 Hampton Bays            6:21.6   19:45.60   31   
 32 Josh Chalif               11 Harborfields            6:22.4   19:47.80   32   
 33 P.J. Bierle               11 Riverhead               6:22.9   19:49.60   33   
 34 Ed Canepa                 10 Rocky Point             6:23.3   19:50.60   34   
 35 Phillip Lentricchia        9 West Babylon            6:23.4   19:51.00   35   
 36 Carlos Hernandez          12 East Hampton            6:23.6   19:51.70   36   
 37 Tyler Trojanowski         11 Riverhead               6:23.7   19:52.00   37   
 38 Nitesh Singh              12 Eastport/SouthMano      6:24.8   19:55.50   38   
 39 Ethan Reith                9 Eastport/SouthMano      6:25.2   19:56.50   39   
 40 Matthew Reichert          10 Harborfields            6:25.4   19:57.20   40   
 41 Donald Werner             10 Babylon                 6:25.6   19:58.00   41   
 42 Michael Shea              10 Harborfields            6:25.9   19:58.80   42   
 43 Chris Grenier             12 Huntington              6:26.8   20:01.70   43   
 44 Tom Wilson                10 Rocky Point             6:27.5   20:03.70   44   
 45 Shawn Evanson             11 Sachem North            6:29.0   20:08.50   45   
 46 Michael Steinberg          9 Hhh  East               6:30.1   20:11.90   46   
 47 Glen Stone                10 Harborfields            6:30.9   20:14.40   47   
 48 Brian Cotter               9 Huntington              6:31.0   20:14.70   48   
 49 George Leantiev           12 Hhh  East               6:33.5   20:22.50   49   
 50 Charbel Cerda             12 Copiague                6:33.6   20:22.80        
 51 Robert Guinta             10 Hampton Bays            6:34.0   20:23.90   50   
 52 Chris Kito                12 Comsewogue              6:34.1   20:24.30   51   
 53 Kyle Bevis                11 William Floyd           6:34.3   20:24.80   52   
 54 Bill Altman                9 Hampton Bays            6:34.7   20:26.20   53   
 55 Scott Lucarello           11 William Floyd           6:35.7   20:29.20   54   
 56 Andrew Muldowney          12 Harborfields            6:36.4   20:31.50   55   
 57 Tom Maloney               10 Hampton Bays            6:37.4   20:34.50   56   
 58 Dan Farnham               11 East Hampton            6:37.7   20:35.60   57   
 59 Frank Fezza                9 Sachem North            6:38.1   20:36.80   58   
 60 Kyle O'Connor             10 Rocky Point             6:38.3   20:37.40   59   
 61 Patrick Rooney            11 West Babylon            6:38.7   20:38.70   60   
 62 Adam Mamay                12 East Hampton            6:39.6   20:41.40   61   
 63 Mike Plunkett             12 Huntington              6:40.3   20:43.50   62   
 64 Ryan Patwell              11 Babylon                 6:40.4   20:43.90   63   
 65 Evan Piermont             11 East Hampton            6:40.5   20:44.20   64   
 66 Brendan Struck            11 East Hampton            6:41.1   20:45.90   65   
 67 Steven Freund              9 Lindenhurst             6:41.5   20:47.30   66   
 68 Sean Gargiulo             10 Babylon                 6:41.7   20:47.90   67   
 69 David Hickey              10 Stony Brook             6:42.2   20:49.30   68   
 70 Tim McClernon             11 Sachem North            6:42.4   20:50.20   69   
 71 Jason Wachler             12 Lindenhurst             6:43.1   20:52.30   70   
 72 Thurston Hewitt           10 Hhh  East               6:43.3   20:52.90   71   
 73 Emmanuel Contreas         12 Central Islip           6:43.8   20:54.50        
 74 John Razzano               9 Riverhead               6:44.4   20:56.20   72   
 75 Parker Ince               12 Riverhead               6:44.5   20:56.50   73   
 76 Justin Giani              11 Huntington              6:44.6   20:56.90   74   
 77 Justin Maharana            9 Babylon                 6:45.2   20:58.90   75   
 78 Robert Webster            11 Central Islip           6:48.5   21:09.00        
 79 Andrew Hoyt               12 Babylon                 6:48.8   21:10.00   76   
 80 Matthew Daddona           11 Southold                6:49.5   21:12.00   77   
 81 Vincent Bond              10 Harborfields            6:50.1   21:14.00   78   
 82 Jon Simmons               12 East Hampton            6:51.7   21:19.00   79   
 83 John Schroeder            10 Eastport/SouthMano      6:52.0   21:20.00   80   
 84 Richard Panzenbeck        12 Lindenhurst             6:52.4   21:21.00   81   
 85 Gerard Mistretta           9 Comsewogue              6:54.3   21:27.00   82   
 86 Vinnie Diresta            12 Riverhead               6:57.8   21:38.00   83   
 87 Andrew Marcus              9 Comsewogue              6:59.4   21:43.00   84   
 88 Larry Schneider           10 Rocky Point             7:00.1   21:45.00   85   
 89 Bailey Ince               11 Riverhead               7:01.0   21:48.00   86   
 90 Peter Johnson             10 Rocky Point             7:01.7   21:50.00   87   
 91 Brian Teubner             10 Huntington              7:01.8   21:50.40   88   
 92 George Smith              12 Harborfields            7:03.9   21:57.00   89   
 93 Steven Ceretta             9 Eastport/SouthMano      7:04.3   21:58.00   90   
 94 Jonathan Heitner          10 Comsewogue              7:04.6   21:59.00   91   
 95 Pedro Burgos              12 Copiague                7:06.2   22:04.00        
 96 Alex Vogiatzis            12 Comsewogue              7:06.5   22:05.00   92   
 97 Evan Tousey               11 Comsewogue              7:07.8   22:09.00   93   
 98 Erick Freeze              11 West Babylon            7:09.1   22:13.00   94   
 99 George Anderson           12 Lindenhurst             7:10.1   22:16.00   95   
100 Darnell Dunkley           10 West Babylon            7:12.3   22:23.00   96   
101 Juan Antelo                9 Comsewogue              7:12.6   22:24.00   97   
102 Kevin Rodriguez            9 Brentwood               7:13.9   22:28.00        
103 Brandon Toro Segurra      12 Brentwood               7:15.2   22:32.00        
104 Tom Deleonardis           10 Rocky Point             7:15.5   22:33.00   98   
105 Matt Cordella              9 Eastport/SouthMano      7:15.9   22:34.00   99   
106 Bob Bayliss                9 Eastport/SouthMano      7:16.2   22:35.00  100   
107 Christian LaPersonarie    10 Copiague                7:18.1   22:41.00        
108 Bruce King                11 Hampton Bays            7:18.4   22:42.00  101   
109 Mike Baptista             12 Rocky Point             7:18.7   22:43.00  102   
110 Chris Glaser              10 Huntington              7:20.0   22:47.00  103   
111 Jesse Levitsky            12 Southampton             7:21.0   22:50.00        
112 Carlo Masakayan            8 Stony Brook             7:22.6   22:55.00  104   
113 Randy Medina              10 Brentwood               7:25.2   23:03.00        
114 Robert Murphy             10 Lindenhurst             7:28.7   23:14.00  105   
115 Del Leeman                12 Hampton Bays            7:29.4   23:16.00  106   
116 Steven Sokol               9 Lindenhurst             7:30.3   23:19.00  107   
117 William Gabrell           11 West Babylon            7:31.0   23:21.00  108   
118 Max Gensler               12 Southold                7:31.6   23:23.00  109   
119 Ryan O'Hara               10 West Babylon            7:33.2   23:28.00  110   
120 Nikken Fauntleroy         12 Copiague                7:33.5   23:28.90        
121 Sean Laffey               10 Southampton             7:36.8   23:39.00        
122 Ben Solomon               12 Hampton Bays            7:41.9   23:55.00  111   
123 Ryan Bethel               12 Stony Brook             7:52.9   24:29.00  112   
124 Aaron Frazier              9 Stony Brook             7:53.0   24:29.50  113   
125 John Mahon                 9 Stony Brook             8:03.8   25:03.00  114   
126 Ryan Brodarick             9 Southold                8:11.5   25:27.00  115   
127 Sean Brodarick            10 Southold                8:14.3   25:35.70  116   
128 Peter Miller               9 Southampton             8:22.2   26:00.00        
129 Patrick Brodarick         12 Southold                8:25.4   26:10.00  117   
130 Michael Skopelitis         9 Southold                8:26.0   26:12.00  118   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Patchogue/Medford            31    1    3    5    9   13   14   15           
      Total Time:  1:32:44.20                                                     
         Average:    18:32.84                                                     
   2 Hhh  East                    96    4    6   17   23   46   49   71           
      Total Time:  1:35:46.20                                                     
         Average:    19:09.24                                                     
   3 William Floyd               103    7   19   22   25   30   52   54           
      Total Time:  1:36:34.10                                                     
         Average:    19:18.82                                                     
   4 Sachem North                126   11   20   21   29   45   58   69           
      Total Time:  1:37:26.30                                                     
         Average:    19:29.26                                                     
   5 Harborfields                216   32   40   42   47   55   78   89           
      Total Time:  1:40:29.70                                                     
         Average:    20:05.94                                                     
   6 East Hampton                220    2   36   57   61   64   65   79           
      Total Time:  1:40:00.80                                                     
         Average:    20:00.16                                                     
   7 Riverhead                   225   10   33   37   72   73   83   86           
      Total Time:  1:40:30.10                                                     
         Average:    20:06.02                                                     
   8 Babylon                     226   27   28   41   63   67   75   76           
      Total Time:  1:40:42.60                                                     
         Average:    20:08.52                                                     
   9 Huntington                  235    8   43   48   62   74   88  103           
      Total Time:  1:40:40.30                                                     
         Average:    20:08.06                                                     
  10 Eastport/SouthMano          259   12   38   39   80   90   99  100           
      Total Time:  1:42:07.10                                                     
         Average:    20:25.42                                                     
  11 Hampton Bays                291   31   50   53   56  101  106  111           
      Total Time:  1:43:52.20                                                     
         Average:    20:46.44                                                     
  12 West Babylon                303   18   35   60   94   96  108  110           
      Total Time:  1:44:17.10                                                     
         Average:    20:51.42                                                     
  13 Rocky Point                 309   34   44   59   85   87   98  102           
      Total Time:  1:44:06.70                                                     
         Average:    20:49.34                                                     
  14 Lindenhurst                 328   16   66   70   81   95  105  107           
      Total Time:  1:44:23.10                                                     
         Average:    20:52.62                                                     
  15 Stony Brook                 334   24   26   68  104  112  113  114           
      Total Time:  1:47:12.70                                                     
         Average:    21:26.54                                                     
  16 Comsewogue                  400   51   82   84   91   92   93   97           
      Total Time:  1:47:38.30                                                     
         Average:    21:31.66                                                     
  17 Southold                    534   77  109  115  116  117  118                
      Total Time:  2:01:47.70                                                     
         Average:    24:21.54